İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Periscope Nedir?

periscope ne işe yarar, nedir periscope, periskop canlı yayını nasıl açılır?

 

Periscope.gen.tr – bir canlı yayın efsanesi!

2015 yılının şubat ayında Twitter tarafından satın alınan canlı akışlı video mobil uygulaması Periscope , 26 Mart 2015’te resmi açılışından beri şehrin konuşması oldu.
Periskop, Temmuz ayında bir Phoenix kaldırımından daha sıcakken, bu platform için yeni gelen insanlar için biraz korkutucu olabilir. Sonuçta, canlı bir kitlenin önünde konuşacaksınız ve en azından ne yaptığınızı bildiğiniz gibi görünmek istiyorsunuz.

Bu yüzden bu rehber oluşturuldu. Rehberimiz aracılığıyla yolunuzu bulduktan sonra, sadece ilk yayınınızı korumak için değil, aynı zamanda başarıya ulaşmak için de hazır olmalısınız.

Hazır? Periskop yukarı!

Periskop nedir?
Basitçe söylemek gerekirse, Periscope, mobil cihazınız aracılığıyla istediğiniz zaman ve her yerden “canlı yayın” yapmanıza olanak tanır. Uygulama, kendi “devam eden” yayın istasyonunuz haline gelmenizi, yayınınıza katılan tüm görüntüleyenlere video ve ses akışı yapmanızı sağlar.

Periscope, mobil platformdan bildirimler ve konum ile sosyal paylaşım (tabii ki Twitter’da), canlı tartışmalar ve geribildirimlerden yararlanan bir uygulama. Tam hızda bir Periscope yayını gerçekten interaktif bir olaydır:

Bir yayın bittiğinde, diğerleri Periscope içinde 24 saate kadar bir tekrar izleyebilir, hatta geri bildirim sağlayabilir. Bundan sonra, yayın uygulamadan kaldırılır.

Ancak, asla korkmadığınızdan, yayınlarınızın her biri mobil cihazınıza kaydedilebilir ve bir kez orada bulunduğunuzda, diğer videolar gibi çevrimiçi yayınlanabilir ve paylaşılabilir.

Periscope’u şirket içi içeriklerden Q & A oturumları ve ötesine geçmek için kullanabileceğiniz birçok yol vardır . Periskop ayrıca, özellikle konuşmacıysanız yeteneklerinizi göstermek için harika bir araçtır.

Profesyonel konuşmacı Marquesa Pettway (CSP, DTM), girişimcilere işlerini büyütmek için nasıl kullanacaklarını öğretiyor ve Periscope’un büyük hayranı.

Pettway, “Periskopu seviyorum” diyor. “Kemerlerimin altında birkaç yayınım var ve uzmanlığınızı, yaşam sevginizi, komşunuzu ya da sadece sizin hakkınızda bilen insanlarla bakış açınızı paylaşma fırsatı bulduğunuzu fark ettiniz. ve belki de müşteriler. Sadece oraya git ve kalbini paylaş ve karşılığında kalpler alacaksın. ”

Periskop Nasıl Kullanılır?
Bu bölüm, Periscope’u kullanarak beş alana odaklanarak sizi yönlendirir:

Giriş yapılıyor;
Sekmeler;
Ayarlar;
Bir yayını izlemek; ve
Bir yayın gönderme.
Giriş yapılıyor
Periscope’u kullanmanın ilk adımı, iOS veya Android cihazınıza indirmektir . Uygulamayı ilk kez başlattığınızda, oturum açmanız istenir:

Twitter hesabınızı kullanarak giriş yapabilirsiniz ya da telefon numaranızı kullanabilirsiniz, ancak Periscope’un sosyal yönünden en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız, Twitter kullanımınızı kullanmanızı öneririz.

Birden fazla Twitter hesabınız varsa, cihazınızdaki Twitter ayarları altındaki “Hesap Ekle” işlevini kullanarak ekleri ekleyebilirsiniz:

Sekmeler
Periscope uygulamasında dört birincil sekme vardır. İlk sekme iki liste görüntüler:

Şu anda “canlı” olan Periscope’ta takip ettiğiniz kişilerin listesi (yayına katılmak için sadece bir listeye dokunabilirsiniz); ve
Son 24 saat içinde katıldığınız yayınların bir listesi. (Listeden birine dokunarak yayınların herhangi birini yeniden oynatabilirsiniz.)

Uygulamadaki ikinci sekme, her ikisi de katılabileceğiniz canlı genel yayınların genel listesini gösteren iki görünüme sahiptir. Ekranın üstündeki seçiciyi kullanarak liste ve harita görünümleri arasında geçiş yapabilirsiniz:

Son sekme, takip etmek için arkadaşlara bakabileceğiniz yerdir. Görüntülenen takipçi sayısının, kaç Twitter takipçisinin değil, bir kişinin kaç Periscope takipçisi olduğunu ifade ettiğini unutmayın. Bu, profilinize ve diğer ayarlarınıza da erişeceğiniz yerdir:

Ayarlar
Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, sağ üstte küçük bir boşluk var – Periscope profilinize ve ayarlarınıza erişmek için buna dokunun:

İşlevsellik ve bilgi açısından, bu ekran sağlamdır:

Twitter’ı kullanarak oturum açtığınızda Periscope profiliniz içe aktarıldı. Ancak, bu profilin ayrıntılarını birkaç tıklamayla değiştirebilirsiniz. Değişiklik yapmak istediğiniz yere erişmek için düzenle seçeneğine dokunun:

Resim, Twitter kimliği ve sloganın tümü profilinizde ayarlanır (bu bilgiyi düzenlemek için bkz. 1).
Bu, hem canlı yayınlarınız sırasında hem de tekrar oynatmaları sırasında kaç tane kalp aldığınızı gösterir. Görüntüleyenler, yayına olan beğenilerini göstermek için ekrana dokunarak size kalpler verir.
Bu, Periscope’ta kaç kişi izlediğinizi gösterir. Listeyi görmek için sağdaki oka dokunun.
Bu, Periscope’ta kaç kişinin sizi takip ettiğini gösterir. Listeyi görmek için sağdaki oka dokunun.
Bu, Periscope’ta kaç kişiyi engellediğinizi gösterir. Periscope’ta bir kullanıcıyı engellediğinizde, bu kişi sizi takip edemez veya uygulamadaki yayınlarınızı, sohbetlerinizi veya kalplerinizi görüntüleyemez. Ayrıca o kişinin yayınlarını, sohbetlerini veya kalplerini takip edemez veya göremezsiniz. Engellediğiniz kişilerin listesini görmek için sağdaki oka dokunun.
Sağ taraftaki oka dokunmak sizi ayarlar ekranına götürür:

İlk ayar, bir kişi Periscope’da sizi takip ettiğinde aldığınız bildirimi açıp kapamanızı sağlar. Bildirimler, cihazınızdaki Periscope’un bildirim ayarlarında global olarak da kontrol edilebilir.
İkinci ayar, herkese açık yayınları gösterirken Periscope’un öncelik vereceği dilleri yapılandırmanızı sağlar:

Son ayar önemlidir ve her zaman “Açık” konumda bırakmanız önerilir. Bu, tamamlandıktan sonra tüm yayınlarınızın mobil cihazınıza kaydedilmesini sağlayacaktır. Bu kapalı olarak ayarlanmışsa ve yayını kaydetmeyi unutursanız, videoyu kaybedersiniz.
Bir önceki ekrana dönmek için bu oka dokunun.
Ayarlar kaydırıcısı altında, Periskop’u paylaşmanın, yardım bulmanın, geri bildirim göndermenin, yasal bilgileri görüntülemenin ve son olarak uygulamanın çıkışını yapmanın bir yolu da dahil olmak üzere başka yararlı özellikler var.

Bir yayını izlemek
Periscope’ta canlı yayın izlemek için, genel yayın sekmesinin listeye veya harita sürümüne gidin ve ilginizi çeken mevcut bir etkinliğe dokunun.

Bildirimleriniz açıksa, canlı yayın hakkında bilgi edinin:

Periscope’ta takip ettiğiniz bir kişi başlıyor;
Periscope’u takip ettiğiniz bir kişi başka bir kişinin canlı yayınını paylaşır;
Takip ettiğiniz bir kişi sizi özel bir yayına davet ediyor; veya
Twitter’da takip ettiğiniz bir kişi ilk kez yayın yapıyorsa.
Aşağıdaki örnekte, yorumlarla etkileşim dışında canlı yayının izlenmesiyle aynı olan bir yayın tekrarının nasıl izleneceğini göreceksiniz.

Öncelikle, izleme ekranınızın tekrar oynatma listesine dokunarak yayını seçin (bu durumda, izleyeceksiniz, “Konuşmacılar: Yolculuk”):

Yayın bir kerede başlıyor. Aşağıda görebileceğiniz gibi, burada birkaç hareketli parça var:

Alttaki “Bir şey söyle” alanına girerek yorum ekleyebilirsiniz.
Diğer milletlerden gelen yorumları ve aynı zamanda yayına katılanları, alttan süzülüp sonuçta söner.
Sağa doğru, kalpleri verildiği gibi yüzer görebilirsiniz. Yine, bir izleyici ekranın sağ tarafına dokunduğunda ve yayın için takdiri gösterdiğinde kalpler doğar.
Sağ alttaki sayıya sahip küçük kişi, görüntüleyenlerin sayısını her zaman gösterir. Küçük kişiye dokunmak sizi başka bir ekrana götürür.

Yayın ekranının sağ alt tarafındaki küçük kişiyi tıkladığınızda, aşağıdaki ekrana yönlendirilirsiniz:

Bu bir tekrar olduğundan, ekranın üst kısmında şu anda gösterilen bir yayın yok. Ancak yapabileceğiniz bazı şeyler:

Yayıncının yerini gösteren bir haritaya bakın (eğer ortaya çıkarmayı seçtiyse);
Periscope’taki yayıncıyı yanlarındaki artı işaretli küçük kişi simgesini tıklayarak takip etmeye karar verin;
Yayını izlediğiniz sırada sohbeti gizle (dikkat dağınık gözükmemek istiyorsanız); ve
Yayını Twitter üzerinden veya yayının bağlantısını kopyalayıp daha sonra e-posta veya farklı bir sosyal medya ağı aracılığıyla paylaşarak paylaşın.
Bu sayfada aşağı doğru ilerlerken, bu yayını canlı olarak izleyenlerin ve tekrar oynatmaların yanı sıra kalpleri gönderen izleyicilerin ve kaç tane kalp gönderdiklerini görmenizi sağlar. Son olarak, rahatsız edici veya uygunsuz bir şekilde bulduysanız bir yayını bildirebilirsiniz.

Mac veya PC’nizde bir yayını izleyebileceğinizi unutmayın. Tek yapmanız gereken, birileri paylaştığında bağlantıya tıklamak. Ancak şu anda, bu şekilde izlediğinizde kalpleri yorumlayamaz veya veremezsiniz.

Bir yayını izlemeyle ilgili son bir not: Bir yayında çok fazla kişi varsa, sadece erken gelenler yorum yapabilir. Popüler bir yayına katılırsanız, bu ekran gösterilebilir:

Kendinizi uyarın – uyarılmış bir yayın sırasında sohbet etmek istiyorsanız ASAP’a katılın.

Bir Yayın Gönderme
Son olarak, kendi canlı yayınlarınızı gönderen Periscope’un kalbine geliyoruz.

Yayın ekranını ilk kez ziyaret ettiğinizde, aşağıdaki açılır pencereyi göreceksiniz:

Öncelikle, video ve ses için ilk ikisi gereken üç seçeneği de etkinleştirin ve üçüncüsü de bireysel yayınlar için kapatılabilir.

Daha sonra yayın kurulum ekranına yönlendirileceksiniz:

Bu ekrana bir defada bir adımdan bakın:

Yayını buraya koydun.
Buraya dokunmak, yer ayarını değiştirir. Konumunuzu gizli tutmak istiyorsanız bunu kapatın.
Buraya dokunmak, herkese açık yayınınızı (varsayılan olarak) özel olana dönüştürür. Sadece sizi takip eden kişileri davet edebilir ve her birini ayrı ayrı seçmelisiniz. Bu, küçük sınıflar veya koçluk yaptığınız millet grupları için idealdir.
Buraya dokunmak, yayın sırasında sohbet edebilen kişileri değiştirir. Kapalıysa, her görüntüleyici sohbet edebilir. Açıksa, yalnızca sizi takip edenler sohbet edebilir.
Buraya dokunmak, Twitter üzerinden bir güncelleme gönderir, böylece takipçileriniz bir yayın başlattığınızı bilir. Bu, sizi Twitter’da takip eden ancak henüz Periscope’ta olmayanların dikkatini çekmek için kullanışlıdır.
Oradan, ekranda bir görüntü dışında bir yayını izlemek gibi!

Önemli bir ipucu: mobil cihazınızın hangi kamerayı kullandığını değiştirmeniz gerekiyorsa (yorumları etkinleştirdiyseniz, yayın sırasında ekranı izlemek istersiniz), değiştirmek için ekrana iki kez dokunun.

Yayınlamadan sonra bazı metrikleri görebileceksiniz:

Gördüğünüz gibi, yayın kamera rulonuza gönderilmiştir ve çevrimiçi yayınlamak veya paylaşmak için onu kapatabileceğiniz yerdir. Bir not, yukarıdaki video, yorumlardan, katılmalardan veya kalplerden hiçbirini göstermez – şu anda yalnızca bir yayını canlı izlerken veya Periscope uygulamasında tekrar oynatıldığında gösterilir gibi görünüyorlar.

Aşağı kaydırırsanız, canlı yayında yer alan herkesi ve yayını tekrar izleyenleri de görebilirsiniz. Buna ek olarak, yayının kaç kalbe ulaştığını ve size hangi kişilerin verdiklerini görebilirsiniz.

Bu noktadan itibaren 24 saat boyunca, takipçileriniz size yayın vermeye devam edebilecekleri bir yayını tekrar izleyebilir ve izleyebilirler.

Sonuç
Periscope, özellikle Twitter’ın ünlülerle olan popülaritesi göz önüne alındığında daha sıcak hale gelmek için sıcaktır.

Uygulamanın her köşesini ve kilidini kapatmak neredeyse imkansız olsa da, bu rehber başlamak için harika bir yerdir. Yani beklemeyin. İçeri gir ve Periscope’u kullanmaya başla. Hiçbir zaman bir profesyonel gibi hissedeceksiniz.

Periskop nedir?
Periscope , akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden doğrudan canlı video akışlarını paylaşmanızı ve deneyimlemenizi sağlayan bir uygulamadır. Önemli bir maçta hayranları arasında atmosferi yakalamak, gelişmekte olan bir haber haberini yayınlamak veya New York ya da Dubai sokaklarında yürümenin nasıl bir şey olduğunu görmek için kullanılabilir.

Uygulamanın yakınlığı, görüntüleyenleri videoda neler olup bittiğine katılmaya teşvik ediyor. Görüntüleyenler bunu, videoyu paylaşan kişinin gerçek zamanda yanıtlayabileceği yorumlar göndererek yapar. Periscope’un bu özelliği, daha geleneksel bir video deneyimi ile karşılaştırıldığında çok daha aktif bir izleme deneyimi sağlar.

Periskopun Özellikleri
Canlı akış : Uygulamanın öncülü, telefonunuzdan veya tabletinizden doğrudan video akışı yapmanıza izin vermesidir.

Etkileşimli görüntüleme deneyimi : Sadece video akışlarını izlemenin yanı sıra Periscope gerçek zamanlı etkileşime olanak tanır. Görüntüleyenler beğendikleri akışları “doldurabilir” ve yorumlar / sohbet işleviyle video akışı yapan kişiyle etkileşime girebilir.

Harita Görünümü : İnteraktif harita özelliği ile dünyanın farklı yerlerinde yayınlanan videoları keşfedebilirsiniz. Bu, videoları konuma göre aramanızı ve gerçekleşen belirli olayların akışlarını bulmanızı sağlar.

Tekrarlar : Periskopta yayınlanan videolar otomatik olarak kaydedilir ve ilk yayından 24 saat sonra tekrar oynatılabilir.

Video akışını indirin : Periscope yayınınızı tamamladıktan sonra, video akışınızı kamera rulonuza kaydetmek mümkündür, böylece videonun süresi dolduğunda bir video kaydınız olur.

Twitter entegrasyonu : Periscope’un Twitter’a ait olması nedeniyle, uygulamanın Twitter ile iyi bir şekilde entegre olması şaşırtıcı değil. Twitter takipçilerinizle kolayca bağlantı kurmanızı ve Periscope yayınlarınızın Twitter takipçilerini bilgilendirmenizi sağlar.

Ephemeral : Snapchat’da olduğu gibi , Periscope’ta yayınlanan içerik, kaybolmadan önce sadece sınırlı bir süre için kullanılabilir. Ayarları değiştirmedikçe, akışlar kaybolmadan önce en fazla 24 saat kullanılabilir.

Periskop Kullanımı
Periskop nedir?
Video akışı yapmak için kamera düğmesine basın, bir açıklama yazın ve “Yayını başlat”

Canlı videoları paylaşmak için Periscope’u kullanmak için uygulamayı akıllı telefonunuza veya tabletinize indirmeniz gerekir. Daha sonra Twitter bilgilerinizle veya cep telefonu numaranızı kullanarak bir hesap oluşturursunuz. Yayını başlatmak için, alt gezinme çubuğundaki kamera düğmesine bastınız, videonuzun açıklamasını yazınız ve “yayın başlat” tuşuna basınız. Varsayılan olarak, tüm yayınlar ayarları değiştirmedikçe herkesin görmesi için halka açıktır.

Periscope videolarını görüntülemek için bir Periscope hesabına ihtiyacınız yoktur, ancak kendinizi yayınlamak isterseniz ya da bir videoyu yorumlamak veya “kalp” yapmak istiyorsanız kaydolmanız gerekecektir. Uygulama üzerinden veya Twitter üzerinden telefonunuzdan, tabletinizden veya dizüstü bilgisayarınızdan akışları izleyebilirsiniz.

Periscope kullanıcıları kullanıcı adları ve profiller oluşturur. Bu ayrıntılar herkesin görmesi için daima kamusaldır. Kullanıcıların, neyi takip ettiklerini izlemek için arkadaşları ve diğer ilginç Periscope kullanıcılarını takip etmeleri önerilir.

Şartlar ve koşullar ve Periskop gizlilik
Periscope, Twitter gizlilik politikasına tabidir ve şart ve koşullarının birçoğu Twitter’ınkilere benzer. Twitter’da olduğu gibi, kullanıcılar ayarları değiştirmedikçe en az 13 yaşında olmalı ve tüm etkinlikler herkese açık olmalıdır. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra, Periscope’ta anonim yayınları yayınlamak veya izlemek mümkün değildir.

periskop nedir
Twitter’ı kullanarak Periscope’a kaydolduğunuzda, Periscope’a belirli bilgilere erişim hakkı verirsiniz.

Tüm profil bilgileri (isim, kullanıcı adı, Twitter tanıtıcı, biyografi, profil resmi, takip ettiğiniz kişiler, takipçileri ve alınan kalp sayısı) herkes tarafından görülebilir. Belirli coğrafi konum otomatik olarak herkese açık olmasa da, nerede ve ne zaman yayınlandığınız gibi meta verileriniz de herkese açıktır.

Diğer sosyal medya hizmetlerinde olduğu gibi Periscope’un Periscope ile yayınlanan içeriği izlemesi veya kontrol etmesi gerekmez. Bununla birlikte, yasa dışı içeriği, telif hakkı yasasını ihlal eden içerikleri ve topluluk kurallarını ihlal eden içerikleri kaldırmaları gerekir. Bilgi akışı engelleme ve raporlama araçları, üzücü veya küfürlü yorumları veya yayınları bildirmek için kullanılabilir.

Twitter’ı kullanarak Periscope’a kaydolduğunuzda, e-posta adresiniz dahil olmak üzere belirli bilgilere Periscope erişimini otomatik olarak verdiğinizi unutmayın.

Periskop kullanımının potansiyel riskleri
Yayınların canlı yapısı nedeniyle, en azından bazı kötü niyetli veya üzücü yorumlardan kaçınmak zor olabilir. Bazı ünlü Twitter trolleri, bazı canlı akışları kışkırtıcı ve taciz edici mesajlarla hedefliyor gibi görünüyor.

Periskop nedir?
Ayarları değiştirmedikçe Periscope’unuz dünya çapında bir kitle ile paylaşılabilir.

Topluluk kuralları, kullanıcıların pornografik, açık bir şekilde cinsel içerikli veya açık bir şekilde grafik içerik yayınlamasını yasaklamasına rağmen, bu, bu içeriğin mevcut olmadığı anlamına gelmez. Yayınların canlı olması, daha fazla yetişkin içeriğinin yüklenmesini yönetmeyi ve engellemeyi zorlaştırır.

Tüm Periskop hesapları ve yayınları, ayarları değiştirmedikçe herkesin görmesi için halka açıktır. Twitter ile entegrasyon, dünya çapındaki bir kitleye çok hızlı bir şekilde ulaşmayı kolaylaştırıyor. Ancak, uygulamaya yapılan son bir güncelleme, gizliliğinizi yönetmenizi ve kötü amaçlı / uygunsuz yorumların bildirilmesini kolaylaştırır. Yeni ‘takipçi yalnızca’ modu yalnızca insanlardan yorumlar veriyor sen izleyin , bu ortamlarda seçilmesi gerekir. Kullanıcılar artık sadece bir kullanıcının yorumuna dokunarak ve blok seçeneğini seçerek diğer kullanıcıları engelleme seçeneğine de sahip.

Akış bittiğinde bir videonun kaybolduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu tamamen doğru değildir ve yanlış bir güvenlik duygusuna yol açabilir. Canlı akışlarınızı veya diğer kişilerin akışlarınızı kaydetmesini sağlamak mümkündür. Dijital bir kopya yapıldıktan sonra, videoyu kimlerin gördüğü kontrolünü kaybedersiniz.

Halihazırda, canlı akışlı konserler, spor etkinlikleri ve televizyon yayınları yoluyla insanların telif hakkı yasalarını ihlal ettiği için sorun yaşadığı birçok olay yaşanmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Periscope.gen.tr Türkiye ve Dünya genelinde en çok ziyaret edilen Canlı yayın sitesi içerisinde dilerseniz canlı yayın açabilir ya da farklı ziyaretçilerimizin başlatmış oldukları Canlı Yayınları izleme imkanı yakalayabilirsiniz. Tamamen ücretsiz ve herhangi bir program yüklemenizi gerektirmeden canlı yayın seyredebileceğiniz en popüler site.